Hollanda İçin Eğitiminizi Seçin !

Eğitim Sistemi

Hollanda'da Eğitim = EXPERT !

Hollanda son yıllarda ülkemizden de çok fazla sayıda öğrencinin yurt dışı yüksek öğrenimleri için öncelikli tercihleri haline gelmiştir. Bunun iki önemli nedeni Hollanda da bulunan üniversitelerde yaygın bir biçimde İngilizce eğitim veriliyor olması ve Hollanda üniversitelerinin dünya sıralamalarında yukarıda yer alıyor olmalarıdır. İlk 200 üniversite içinde 13 Hollanda Üniversitesi bulunmaktadır. Üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olmaları ve yüksek lisans yapmış öğrencilere 1 yıllık ek oturma ve çalışma izni verilmesi de Hollanda’nın tercih edilme sebeplerindendir. 

Hollanda üniversitelerini iki ana gruba ayırmak mümkündür.

1- Research Üniversiteler (Araştırma Üniversiteleri) 3 Yıl Eğitim süresi Yüksek araştırma bütçeleri ile eğitim veren, araştırmacı ve akademisyen yetiştirmeye de öncelik veren eğitim kurumları

2- Applied Science Üniversiteler (Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri) 4 Yıl Eğitim Süresi Mesleki alanlara öğrenci yetiştirmeyi, pratik deneyim kazandırmayı teorik eğitimden daha ön planda tutan, mesleki kariyer odaklı eğitim kurumları

Hollanda’yı üniversite eğitiminde uluslararası öğrenciler için önemli bir cazibe merkezine dönüştüren sebeplerden birisi de Hollanda’da neredeyse herkesin çok iyi düzeyde İngilizce konuşuyor olmasıdır. Bu nedenle yabancı öğrencilerin günlük yaşamlarında iletişim güçlüğü çekmeleri söz konusu değildir. Ayrıca Hollanda’nın diğer Avrupa ülkelerine fiziki yakınlığı da öğrencilere kolay seyahat edebilme şansı verir ve öğrenciler bu sayede uluslararası seyahatler ile farklı kültürleri tanıma şansı bulabilirler.

Hollanda halkının ortalama eğitim düzeyi çok yüksektir, bu durum öğrencilerin kültürel gelişimleri için de uygun ortamların bulunması imkanını arttırır. Hollanda Hollanda gelişmişlik ve varlık düzeyi ile yüksek ekonomik seviyesi sayesinde bir çok uluslararası firmaya ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda 160 dan fazla ülkeden öğrencinin buluştuğu çok uluslu bir öğrenci topluluğunu barındırmaktadır. Türkiye’den kolay ulaşım olanaklar, eğitim ücretlerinin ve yaşam giderlerinin İngiltere – Amerika gibi ülkelere kıyasla daha düşük olması Hollanda’yı cazip kılan başka sebeplerdir.

Dil Eğitimi

HOLLANDA ‘DA DİL EĞİTİMİ

İlgi duyan öğrenciler için yeterli sayıda İngilizce dil okulunun ve kursun bulunduğu Hollanda’da arzu eden öğrenciler özel eğitim programları kapsamında Dutch (Flemenkçe) öğrenme imkanı da sunulmaktadır. İster öğrenci, ister iş insanı olunsun her beklentiye cevap verecek doğru bir çözüm bulunması mümkündür. Her konuşma seviyesi, yaş ve süre için uygun seçenekler bulunmaktadır.

Hollanda’yı ziyaret edenler kesinlikle kısa süre içinde ayrılma dürtüsünü hissetmezler. Dünyanın en ünlü şehirlerinden bazılarına sahip sakin ve şaşırtıcı derecede güzel bir ülke olan Hollanda gerçekten pastoraldir. Amsterdam'ın hareketli sokaklarını ziyaret etmek, yardımsever, arkadaş canlısı ve hoşgörülü insanlarla dolu ve efsanevi kafeleri ve çok sayıda bisikletle dolu bir şehri yaşamak herkes için unutulmaz anılar oluşturmaktadır. Hollanda’da biraz zaman geçirmek ve dünyanın yargı başkenti ve kraliyet ailesinin ikametgahı olan Lahey'e gitmek mümkündür. Hollanda'da Felemenkçe kursları alırken, laleler, yel değirmenleri ve temiz hava ile kaplı bozulmamış kırsalın tadını çıkarmak, yeterli vakit varsa, keşfedilecek geniş ormanları olan ülkenin en büyük milli parkı, el değmemiş High Veluwe'ye gitmek unutulmamalıdır. Ülke son derece ilerici bir ulusa sahiptir, Hollanda'da herkes hoş karşılanır ve çoğu beklediğinden daha uzun süre kalır.


Expert - Etudes en France
Expert - Etudes en France

Başvuru - Kabul Şartları

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRME GARANTİSİ

Hollanda’da yükseköğrenime başvuracak öğrencilerin yerine getirmeleri gereken birinci şart Türkiye’de almış oldukları lise diplomasının Hollanda’da kabul edilmesidir. Bu nokta çok önemli ve oldukça karmaşıktır. Genel prensip yabancı öğrencinin gerek okuduğu okul (lise) gerekse almış olduğu dersler açısından ülkede (Hollanda) eğitim görmüş öğrenciler ile eşit seviyede olmasıdır. Konunun karmaşıklığını ortaya koyan en önemli gösterge başvuru yapacak yabancı öğrenciden talep edilenlerin üniversiteden üniversiteye değişmesi gibi bölümden bölüme de ciddi farkların bulunmasıdır.

Az sayıda Türk lisesinin diploması Hollanda’da hemen kabul görürken bir çok liseden mezun olan öğrenci için IB okumuş olma şartı vardır. Bazı üniversiteler ve bölümlerde öğrencinin “standart level IB” okuması da yeterli bulunmayıp High Level IB okuması ve belirli bir not ortalamasını tutturmuş olması şartı vardır. Bu şartların üniversiteden üniversiteye değiştiğini, bazı üniversiteler için öğrencinin AP sınavlarına girmesinin şart olduğunu dikkate alırsak, sistemin ne kadar karmaşık olduğu anlaşılır.

Lise diplomalarımızın Hollanda’da tanınmaması (kabul için yeterli bulunmaması) sebebiyle Hollanda’da üniversite eğitimine başlayabilmenin bir diğer yolu da öğrencilerin Türkiye’de bir yıl lisans eğitimi aldıktan sonra Hollanda’da bir eğitim kurumuna başvurmalarıdır.

Hollanda yüksek öğrenim sistemi içinde International Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık yılı önemli bir yer tutmaktadır. Oldukça karmaşık bir eğitim sistemine sahip olan Hollanda’da yabancı öğrencilerin üniversiteye kabul edilebilmeleri için farklı yollar mevcut olup bunlardan bir tanesi de öğrencinin 1 yıl süreyle hazırlık eğitimi almasıdır. Okunacak üniversite ve bölüme göre alınacak hazırlık eğitiminin içeriği ve süresi değişebilir.

Hollanda’da eğitim dili İngilizce olan bir lisans programına kabul edilebilmek için öğrencilerin yeterli İngilizce seviyesine sahip olmaları gerekmektedir. Üniversiteler TOEFL, IELTS ve Cambridge English sınavlarını kabul ederler. Talep edilen puan seviyeleri bölüme-okula göre değişmektedir.

Oldukça karmaşık ve zor bir süreç olan başvuru aşamasını öğrencilerin tek başlarına yönetmeleri, hata yapmadan her aşamayı sorunsuz geçebilmeleri pek kolay değildir. Bu sebeple konusunun uzmanı eğitim danışmanlarımızdan profesyonel destek alınmasını önemle tavsiye etmekteyiz.

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin başarılarında yaşam ve konaklama şartlarının çok büyük etkisi vardır. Öğrenciler çoğunlukla hayatlarında ilk kez bu kadar uzun süreyi yabancı oldukları bir şehirde tek başlarına yaşayacaklardır. Şehre ve yaşadıkları ortama ne denli uyum gösterdikleri, öğrencilerin başarıları ve mutlulukları üzerinde direkt etkili olmaktadır.

Yurtdışında eğitim alacak öğreniciler için en azından dört temel konaklama seçeneği vardır: Yurt, Aile Yanı Konaklama, Kiralık Daire ve Paylaşımlı Konaklama. Bu dört seçenek de birbirinden farklı deneyimler sunacağından öğrencilerin bu seçenekler arasındaki farklılıkları iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

Konaklama seçeneklerinin maliyetleri, hangi şehirde, hangi semtte, ne boyutta ve hangi standartta bir tercih yapıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doğal olarak büyük şehirdeki konaklama maliyetleri ile küçük bir yerleşim yeri, banliyö veya taşrada oluşacak maliyetler bir olmayacaktır.

Yurtta Konaklama

Yurtta konaklama Avustralya ve Yeni Zelanda gibi, öğrencilik deneyiminin daha çok Amerika'daki kolejlere benzediği, ülkelerde Kampüs Yurtlarında konaklama oldukça yaygındır. Avrupa'daki üniversite hayatına baktığımızda ise kampüs yaşamının daha az olduğunu görüyoruz. Bu sebeple, Avrupalı üniversitelerin öğrencilere yurt seçeneği sunması sıkça karşılaşılan bir durum değildir. Bu seçeneğin öğrencilere sunulduğu durumlarda da kampüs yurtları yerine çoğunlukla tek kişilik stüdyo dairelerden oluşan öğrenci rezidansları önerilmektedir.

Yurt seçeneğinin en güzel yanı öğrencilerin kendi yaş grubundan başka öğrencilerle aynı binada yaşıyor olmaları sayesinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve yeni arkadaşlıklar kurabilmeleridir. Yurtta konaklama odaların tek kişilik olması sayesinde öğrencilere istedikleri zaman yalnız kalabilme avantajını da sunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Aile Yanında Konaklama seçeneğini tercih eden öğrencilerin en önemli avantajları bir ev-aile ortamı içinde yaşayacak olmalarıdır. Ana dili İngilizce olmayan bir ülkede bu konaklama türü öğrencilere yerel kültürü tanıma, ülkeye kolay entegrasyon ve yerel dili öğrenme gibi avantajlar da sunmaktadır. Ev ortamında ve konforunda yaşamak gibi bir avantajla beraber bu seçeneğin tek dezavantajı “bir başkasının evinde” yaşamaktan ötürü öğrencinin özgürlüğünün belirli oranda kısıtlı olmasıdır. Doğal olarak öğrenci evin saat ve yaşam kurallarına uymak durumunda olacaktır. 

Daire Kiralama

Diğer bir konaklama seçeneği olarak Daire Kiralama düşünülebilir. Özellikle daha geniş mekân ihtiyacı ve arayışı içinde olan öğrenciler için daha doğru bir seçenek olarak önerilmektedir. Daha yüksek özgürlük ve isteklere uygun şartlar ve mekân seçimi gibi avantajları olan bu seçeneğin dezavantajı ise öğrencinin yabancı olduğu bir şehirde tek başına kalacak olması, arkadaş edinme olasılığının daha az olmasıdır. Bu sebeple öğrencilere genellikle Daire Kiralama seçeneğini ilk yıldan sonra tercih etmeleri önerilmektedir. Ayrıca bu seçenekte öğrencinin evin temizliği, su-elektrik vb. tüm harcama ve faturalardan da tek başına sorumlu olacağı unutulmamalıdır.

Paylaşımlı Konaklama

Bu seçenek öğrencinin bir veya birkaç başka öğrenciyle birlikte bir daire veya ev kiralamasıdır. Ev kiralamış öğrenciler genellikle internet üzerinden ilan yoluyla kendilerine ev arkadaşı aramaktadırlar. Kira ve diğer giderlerin paylaşıldığı bu seçenek öğrencilere daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Paylaşımlı Konaklama ekonomik avantajına karşın başka insanlarla ev paylaşmak sebebiyle önemli bir yaşamsal zorluk da getirmektedir. Zira tanıdığı veya tanımadığı başkalarıyla yaşam alanı paylaşımı öğrenci için özgürlük kısıtlanmasının yanı sıra örtüşmeyen yaşam ve hijyen alışkanlıklarıyla zorluk oluşturabilmektedir.

Bu seçenek kapsamında öğrencinin evde kendisine ait bir odası olmakla beraber diğer tüm alanların kullanımı diğer öğrenci veya öğrencilerle ortak olmaktadır.

Expert - Etudes en France
Expert - Etudes en France

Sosyal Yaşam ve Olanaklar

Hollanda yapılan anket ve araştırmalarda nüfus/mutluluk oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisi olarak gözükmektedir. Bunun arkasındaki önemli sebep ülkede sosyal yaşamın ve düzenin çok doğru biçimde organize edilmiş olmasıdır.

Ülkede öğrenciler için çok sayıda ve değişik sosyal ve sportif imkanlar sunulmaktadır. Hollanda’nın yabancı öğrenciler arasında giderek artan bir popülarite kazanmasının sebeplerinden birisi de budur.

Hollanda prensip olarak yurt dışından gelen ve iyi eğitim almış, başarılı öğrencilerin (gençlerin) ülkede kalarak donanımlı genç nüfus olarak ülkeye katkı sağlamasını olumlu karşılamaktadır. Bu durumu teşvik eden çok uygulama bulunmaktadır. Yüksek Lisans sonrası ülkede kalıp çalışmak isteyen öğrencilere 1 yıl süreli ek oturma izni verilmektedir. Ayrıca öğrencilere eğitimleri süresince haftada 10 saat çalışma hakkı verilmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için öğrencilerin başvuru yapmaları gerekmekte ve üniversitelerin öğrenci işleri bölümleri bu konuda öğrencilere yardımcı olmaktadırlar.

Sigorta - Vize - Ulaşım Bilgileri

Ülkemizde vize başvurularının red ile sonuçlanması durumunda en sıklıkla karşılaşılan sebep vize başvuru dosyasının doğru biçimde hazırlanmamasıdır. Konsoloslukların sıklıkla prosedür değiştirmeleri başvuranların hata yapmasını kolaylaştıran sebeplerinde başında gelmektedir.

Her ülkenin vize prosedürleri, evrak talepleri ve hazırlanacak dosya içerikleri farklılık göstermektedir. Ayrıca çok önemli bir fark da turistik vize işlemleri ve öğrenci vizesi başvuruları arasında mevcuttur. Öğrenci vizesi başvuru dosyası hazırlanması diğer başvurulardan farklı ve gerçekten uzmanlık, deneyim gerektiren özel bir prosedürdür.

Özellikle öğrenci olarak yurt dışına gidecek olanların çok daha titiz davranmaları gerekmektedir. En küçük evrak eksikliği veya dosya hazırlarken yapılan bir hata vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Expert olarak yıllara dayanan deneyimle gerek uzun dönem öğrenci vizesi taleplerinizde gerekse turistik vize ihtiyaçlarınızda Vize Departmanımız ile hizmetinizdeyiz. Uzman arkadaşlarımız başvuru formlarının doldurulması, gerekli tüm evrakların toparlanması, başvuru ve mülakat aşamaları dâhil olmak üzere tüm evrelerde her tür talebiniz için yanınızda ve yardımcınız olacaklardır.

Aynı zamanda TÜRSAB'a kayıtlı A grubu seyahat acentesi olan kuruluşumuz öğrenci ve velilerimize gerek Seyahat – Sağlık – Eğitim sigortalarında gerekse her tür ulaşım hizmeti (bilet) konusunda sınırsız imkânlar sunmaktadır. Lütfen danışmanlarımızdan bu konuda bilgi isteyiniz.

Expert - Etudes en France